Kurz sonografie 2023 - dříve UZ kurz Čejkovice

Ve dnech 19.1-21.1.2023 se konal již tradiční kurz sonografie tentokrát v novém prostředí v Mikulově. Kurz byl zahájen úvodní přednáškou prof.MUDr.Vlastimila Válka CSc ultrazvukové vyšetření žlučníku.
Hlavním tématem letošního setkání byly přednášky zaměřené na barevnou duplexní ultrasonografii - základní principy, jednotlivé anatomické lokality a rovněž tipy a triky jako praktický návod do běžné praxe. Dalším blokem bylo ultrazvukové vyšetření prsou, prezentované kolegy z Masarykova onkologického ústavu, a prezentace zaměřené na vyšetření slinných žláz, lymfatických uzlin, muskuloskeletálního systému a střev.
Milou součástí byla aktivní účast kolegů z jiných pracovišť s přednáškami z praxe.
Letošní kurz byl nově oživen interaktivním testem, který měl velmi pozitivní ohlas mezi účastníky, jako každý rok pak bylo jedno odpoledne věnováno praktickým ukázkám a možnosti nácviku vyšetření jednotlivých anatomických oblastí a rovněž možnosti intervenčních zákroků.
Ultrazvukové vyšetření patří mezi základní dovednosti radiologa včetně všech technických aspektů, hlavním cílem kurzu je tak zachovat přízeň této diagnostické metodě, dokázat ji maximálně využít a být stále o krok napřed před ostatními, kteří tuto metodu používají jen jako jeden z pohledů na pacienta.

Všem děkuji za účast, milým kolegům za organizaci a těším se na setkání příští rok!

Andrea Šprláková-Puková

Odkaz na přednášky:
https://www.fnbrno.cz/areal-bohunice/klinika-radiologie-a-nuklearni-mediciny/mikulov-2023/t7651