Cesta: Dokumenty

Kritéria RS ČLS JEP pro schvalování žádostí o vyjádření k nově vznikajícím pracovištím s přístroji vybrané zdravotnické techniky (VZT - MR, CT)

Výbor Radiologické společnosti ČLS JEP na své schůzi dne 27.5.2002 přijal strategii a zpřesnil formulaci zásad pro schvalování záměrů zřizování nových CT a MR pracovišť.

Z hlediska dlouhodobé koncepce Společnosti má výbor odlišný názor na případné rozšiřování sítě CT pracovišť vůči zařízením provozujícím MR.

Hustota sítě CT zařízení je v ČR dnes již uspokojivá, zhruba srovnatelná se střídmějším evropským průměrem (10 přístrojů na 1 mil. obyvatel, obdoba Španělska, Francie a Holandska, v Německu a Rakousku je síť 2,5 - 3krát hustší). CT je v současné době základním nástrojem především akutní lůžkové medicíny, na druhé straně je však známo, že právě tato vyšetření jsou nejvýznamnějším zdrojem lékařského ozáření v populaci. Společnost považuje proto za žádoucí dosáhnout následujícího stavu:

  1. dokončení plošné obměny stávajících konvenčních CT přístrojů moderními spirálními systémy v zařízeních akutní lůžkové péče,

  2. za předpokladu náležitého personálního zabezpečení završit instalace nových CT přístrojů v nemocnicích podokresního typu, jejichž budoucí existence má opodstatnění z hlediska racionální sítě akutní lůžkové péče (kompetence MZd a místních orgánů státní správy),

  3. nedoporučovat rozšiřování stávající sítě CT zařízení do ambulantních pracovišť, neboť to by vedlo ke dnes již zbytečnému změkčování indikačních kritérií pro provedení CT vyšetření, redundanci výkonů a zvyšování radiační zátěže obyvatelstva. Potřebu CT diagnostiky v ČR je za předpokladu náležité vytíženosti možné pokrýt činností CT oddělení RDG pracovišť v akutních lůžkových zařízeních.

 

Na rozdíl od situace v síti CT přístrojů je hustota stávající sítě MR zařízení ve srovnání s evropským průměrem s určitou výjimkou Prahy významně poddimenzovaná. Zatímco u nás jde o 1,8 přístroje na 1 milion obyvatel, pracuje v Německu a Rakousku 15, resp. 14 MR/1 mil, nejnižší hustota v EU je v Británii (6/1 mil) a Francii (5/1 mil). Vyšetření pomocí MR nejsou spojena s radiačním rizikem a téměř neohrožují nemocné komplikacemi z podání kontrastní látky. Řada indikací je společná s CT, výsledky MR vyšetření mají však většinou vyšší vypovídací schopnost. Dostupnost MR vyšetření je pro nemocné v ČR velmi rozmanitá a systém je výrazně nevyvážený. V mimopražských krajských centrech se objednací doby pohybují kolem 2 - 5 měsíců a některé např. ortopedické aplikace nejsou přitom prováděny vůbec. Proto je výbor Společnosti v souladu se současnou koncepcí oboru radiologie přesvědčen, že je žádoucí rozšiřování sítě MR pracovišť, a to i v zařízeních ambulantní péče. Rozšiřování sítě by se však mělo dít podle následujících pravidel:

  1. v regionech, kde dosud nejsou vybavena MR přístrojem lůžková pracoviště státem garantované péče (např. Praha - FN Bulovka), nebude výbor společnosti v současné době doporučovat nové instalace MR přístrojů v ambulantních zařízeních. Opačný trend by vedl k nežádoucímu chybění MR diagnostiky v nejvýznamnějších zařízeních, navíc s odlivem nejschopnějších radiologů do ambulantní péče. Výbor RS ČLS JEP považuje rovněž za velmi potřebné sjednocení způsobu plateb za výkony ambulantních a nemocničních zařízení, neboť současný systém paušálních plateb je demotivující zejména pro nemocniční pracoviště s přístroji VZT,

  2. v regionech, kde je základní síť MR pracovišť již realizována (zpravidla zprovozněním přístroje v krajské nemocnici), souhlasí výbor RS ČLS JEP v souladu s koncepcí oboru radiologie s rozšiřováním sítě MR pracovišť náležitými přístroji (kromě systémů s vysokou silou magnetického pole i přístroje o 0,2 - 0,3 T) i na okresní úrovni, a to bez závislosti na lůžkovém či ambulantním charakteru pracoviště,

  3. zásadní podmínkou pro doporučení RS ČLS JEP bude splnění kritérií odborné erudice lékařského týmu, který bude přístroj VZT provozovat. Výbor RS ČLS JEP chce takto předejít často oprávněné kritice, která se v minulosti týkala především odborné úrovně CT diagnostiky v 1. polovině 90. let překotně vznikajících nových pracovišť.
     

Za účelem zvýšení objektivity schvalovacího řízení v rámci jednání Komise pro posuzování rozmístění přístrojů vybrané zdravotnické techniky MZČR upřesňuje výbor RS ČLS JEP následující personální kritéria potřebná ke kladnému vyjádření k projektu nově vznikajícího CT (nemocnice akutní lůžkové péče, t.č. především s lůžkovým ARO oddělením) a MR pracoviště:

 

  1. pro nově plánovanou činnost v CT nebo MR diagnostice je třeba doložit navýšení adekvátního počtu tabulkových lékařských míst RDG oddělení vždy alespoň o úvazek 3,0 (MR) či 2,0 (CT) a dále odbornou připravenost alespoň dvou radiologů. Tou se rozumí složení II. atestace z radiodiagnostiky a potvrzení o nabytí praktické zkušenosti s prováděním CT nebo MR diagnostiky včetně interpretace nálezů. Minimální podmínkou pro vystavení potvrzení je absolvování stáže v trvání nejméně 8 týdnů na některém ze školících pracovišť. Uchazeč musí dále doložit svou účast na nejméně 800 vyšetřeních, z nichž u nejméně 400 osobně vyhotovil definitivní popis. Správnost nálezu musí být na žádance stvrzena podpisem školitele. Podobně i přítomnost školence u popisu školitelem musí být na žádance zaznamenána a stvrzena podpisem. V případě CT diagnostiky mohou uchazeče školit pracoviště, provozující spirální CT přístroj alespoň po dobu 3 let. U MR přístrojů je třeba stáž absolvovat v některém z následujících center: IKEM Praha, VFN Praha, FNKV Praha, FN Motol, Nemocnice Na Homolce, ÚVN Praha, FN Plzeň, FN Hradec Králové, FN Brno-Bohunice, FN U sv. Anny - Brno, FN Olomouc. Potvrzení o získání praktické erudice vydává vždy přednosta či primář příslušného radiologického pracoviště nebo jejich statutární zástupci. O výši úhrady za absolvování stáže rozhoduje management příslušného zařízení.
  2. pokud je plánováno přijetí erudovaných radiologů, je třeba přiložit písemné prohlášení lékařů o tom, že hodlají na pracoviště skutečně nastoupit s uvedením výše plánovaného úvazku
  3. dále je třeba doložit rozsah stávajících činností RDG oddělení (skiagrafie, skiaskopie, UZ, mamografie, CT diagnostika, angio-intervenční radiologie) tak, aby bylo zřejmé, jak početný tým radiologů je potřebný k jejich pokrytí a jmenovitý seznam všech členů radiologického lékařského týmu oddělení včetně dosažené odbornosti.

Výbor RS ČLS JEP považuje za potřebné, aby byla výše uvedená kritéria uznána příslušným orgánem České lékařské komory. Samozřejmou kompetencí ČLK je možnost úpravy či upřesnění kritérií, pokud možno po projednání s výborem RS ČLS JEP.

 

V Hradci Králové 29.5.2002

Za RS ČLS JEP:

Zpracoval:
doc. MUDr. P. Eliáš, Csc.
místopředseda výboru RS
předseda technické komise

doc. MUDr. Jan Šprindrich, CSc.
předseda RS ČLS JEP