Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Lačnění před i.v. aplikací iodové k.l.

Autor David Girsa 
Lačnění před i.v. aplikací iodové k.l.
23. 07. 2014 08:00
Vážení kolegové,

v doporučení ČRS je stále uvedeno lačnění 4 hodiny před nitrožilním podáním iodové kontrastní látky. Domnívám se, že pro to nejsou žádné rozumné důvody. Naopak to vede k odsouvání vyšetření, dehydrataci pacientů, potížím s korekcí diabetu a celkovému diskomfortu pacienta před vyšetřením.
Švédská Národní doporučení z roku 2012 nutnost lačnění neuvádějí (SURFs kontrastmedelsgrupps rekommendationer), standardy Britské Královské koleje radiologů z roku 2010 také ne (Standards for intravascular contrast agent administration to adoult patients-second edition).
Francouzská radiologická společnost ve svých doporučeních z roku 2004 přímo defaultní lačnění zavrhuje (http://www.sfrnet.org/sfr/societe/5-groupes-de-travail/qualite-securite-gestion-des-risques/agents-de-contraste-cirtaci/fiches-pratiques/index.phtml v dolní části úvodní stránky je verze v angličtině).
Otázkou je, proč chceme aby byl pacient lačný. Snížíme riziko zvracení? Nebo snížíme riziko aspirace? Není pak rizikovější aspirace koncentrovaných žaluečních štav? Nebo tak ulehčujeme intubaci v případě fatální postkontrastní alergické reakce? Ta se ale uvádí s frekvencí 1/150000, težká reakce 1/2500 postkontrastních vyšetření.

Myslím, že by bylo vhodné toto doporučení ČRS znovu pečlivě zvážit a za sebe bych se jistě přikláněl bych se k jeho vypuštění.

David Girsa, radiolog
Thomayerova nemocnice, Praha