IN MEMORIAM

prof. MUDr. Leo Steinhart, DrSc. (1924-2015)
"Zakladatel katetrizace a intervenční radiologie"
 

fotoCelou moji profesní kariéru jsem měl dobrý pocit, že na moji práci dohlíží, z dálky usměrňuje mé kroky a kdykoliv je ochoten se mnou probrat konkrétní situace, nové výsledky a to třeba i v hospodě nebo cestou autem. Nyní jsem já i ostatní o tuto možnost přišli.
Leo Steinhart se narodil a prožil plné tři čtvrtiny svého života v ideologicky bouřlivém 20. století, kde zvláště období německého protektorátu zasáhlo tragicky do života jeho rodiny. Díky jeho pracovitosti a ohromné invenci dosáhl obor diagnostické a později intervenční radiologie ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové ve své době nebývalého rozkvětu.

Zde uvádím nejzásadnější milníky profesní kariéry prof. Steinharta:

1950 - ukončil jako vojenský stipendista Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a byl přidělen na VLA do Hradce Králové na oddělení Katedry radiologie.
1954 - provedl první katetrizaci dle Seldingera.
1958 - stal se asistentem Radiologické kliniky za vedení prof. Jana Bašteckého.
1960 - publikoval spolu s Jiřím Endrysem podstatně zdokonalený transseptální přístup do levého srdce. Následovala řada pozvání k přednáškám a technickému zavedení metody do západní Evropy.
7.5.1963 - vyznamenán spolu s Jiřím Endrysem Státní cenou Klementa Gottwalda "za zdokonalení vyšetřovacích metod užívaných v soudobé kardiologii a zavedení nového způsobu transseptální punkce levé předsíně".
1967 - vybudoval a 4 následující roky vedl oddělení radiodiagnostiky v nemocnici Al Sabach v Kuvajtu.
1971 - po návratu do Československa se stal druhým přednostou Radiologické kliniky ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.
27.6.1978 - především jeho zásluhou (vypracoval rozsáhlý projekt pro zavedení tehdy nové vyšetřovací modality) byl instalován první přístroj výpočetní tomografie v České republice, což vedlo k revoluci v zobrazování a rozvoji především neurochirurgie.
1982 - vydal spolu s doc. Antonínem Hlavou a prof. Zdeňkem Chudáčkem souhrnnou učebnici intervenční radiologie.
1989 - odstoupil z funkce přednosty a nadále se věnoval výuce a výzkumným projektům především v kardiologii.
18.12.2000 - obdržel zvláštní uznání ministra zdravotnictví a interní grantové agentury za zásluhy o český lékařský výzkum a dlouhodobou spolupráci s IGA.
2012 - vydal spolu s prof. Radkem Pudilem a doc. Jiřím Endrysem monografii "Úloha prostého snímku v kardiologii".
27. 3. 2012 - udělena cena Františka Ulricha zastupitelstvem města Hradce Králové.

Leo Steinhart obdržel ještě mnoho cen, medailí, uznání od Lékařské fakulty, Univerzity Karlovy a dalších univerzit, od České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, České radiologické společnosti, České kardiologické společnosti a České společnosti pro intervenční radiologii. Uvedl jsem jen některá.
My spolupracovníci jsme si jej vážili jako šéfa s přirozenou autoritou, mladší spolupracovníci jej poznali jako člověka pevných názorů a on sám říkal, že má rád lidi a oni mu to pak oplácejí, a tak se snadno dohodnou na tom co je rozumné. Jeho velkou, nespornou zásluhou bylo, že bez ohledu na politické názory vychoval a nechal vyrůst několik generací radiologů a intervenčních radiologů. Řada z nich měla možnost zúčastnit se dlouhodobých stáží v zahraničí, a to i v dobách tzv. železné opony. Byl pravým profesorem ve všech významech tohoto titulu.

Snad jako vzkaz dalším generacím radiologů, intervenčních radiologů a kardiologů bych připomněl, že Leo Steinhart svoji stěžejní práci provedl a publikoval ve věku 36 let podobně jako řada jeho současných významných radiologů. Namátkou bych jmenoval Werner Forssman, Sven Ivar Seldinger, Andreas Roland Gruentzig, Fedor A. Serbinenko a Josef Rösch.

Použitá literatura:
1. Reichl M: Paměť národa - příběhy 20. století www.pametnaroda.cz/story/steinhart-leo-1924-2941.
2. www. csbs-hk.cz/steinhart.html
3. Krajina A. Devět desetiletí Leo Steinharta, SCAN 20014, 213-214.
Steinhart L., Endrys J: Die transseptale Kavographie. Fortschr. Röntgenstr. 93, 1960, 6: 753-757.
4. Steinhart L, Chudáček Z, Hlava A. Interventional Radiology. Therapeutic procedures in diagnostic radiology. Sborník vědeckých prací Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, 1982; 25 (3).
5. Krajina A., Historie katetrizací, Česká Radiologie 2014, 68(2), 97-106.
6. Rösch J., Počátky cévní intervenční radiologie, in. Krajina A., Peregrin J.H., Intervenční radiologie, miniinvazivní terapie, Olga Čermáková, Hradec Králové 2005, 17 - 24.

Za kolektiv Radiologické kliniky
Fakultní nemocnice Hradec Králové
Prof. MUDr. Antonín Krajina, CSc., EBIR